Найвидатнішим студентом і художнім спадкоємцем Шимзерів був Поль Ойтеле (1804-1889). Він приїхав до Львова з Німеччини на запрошення Антона Шимзера у 1828 році,мав 24 роки і відповідну освіту, хоча сьогодні ми не знаємо, де він її здобув. Про талант художника свідчать насамперед мармурові роботи, які він зробив, наприклад, погруддя молодого імператора Франца Йосифа, зроблене близько 1850 року, яке на сьогодні зберігається у колекції Історичного музею Львова.

Подібно до своїх наставників, Ойтеле працював на потреби архітектури, прикрашаючи львівські кам’яниці міфологічними рельєфами. Його твори, серед інших, збереглися на вул. Краковській 4 (Амор та Психея), Зеленій 24 (Діана), Театральній 18 (маскарони). Йому також приписують статую лева в натуральній величині на кам’яниці на пл. Катедральний 2. Одним з найцікавіших замовлень скульптора була тріумфальна арка на честь Франца Йосифа, розміщена в центрі міста під час імператорського візиту у 1851 році. Майстерня скульптора знаходилася в самому центрі міста, за адресою вул. Театральна.

Цвинтарні роботи Пола Ойтеле не тільки багаті, але й відносно добре віднайдені та описані, серед іншого завдяки численним підписам, які він залишив на своїх творах. Дослідники кажуть про понад сотню робіт, розміщених по кладовищах по всій Галичині, від Кракова до Станіславова та навіть Чернівців. Щонайменше 60 знаходяться на Личаківському цвинтарі (деякі дослідники стверджують про навіть удвічі більше). Серед мотивів ми знаходимо ті, що вже відомі з творів Шимзера – фігури плачок, що стоять під хрестом або постаментом з урною, саркофаги з оздобленими стінами, Гіпноз, що гасить факел життя, скульптури членів родини в жалобі. Як і його наставник, Ян Шимзер, Поль Ойтеле мав також в списку своїх робіт надгробки християнської тематики, зокрема ще один варіант фігури Христа, що несе хрест; також він працював для костелів і монастирів.

Найцікавіші надгробки скульптора включають саркофаг Антонія Тарновського, який помер у 1843 р. (поле 10), з військовими символами та фігурою лева, що спить на віку саркофага. Більш монументальний та динамічний варіант тієї самої концепції був реалізований художником через 20 років, коли йому замовили надгробний пам’ятник генералу Юзефу Дверніцькому в Лопатині. Композицією, незвичною для інших авторів, можна милуватися на могилі Домініка Северта (поле 19). Це стелла, повністю вкрита барельєфами, на яких зображена Діва Марія у шатах, що розвіваються, оточена ангелами, що літають в хмарах. Також увагу відвідувачів Личаківського кладовища привертає реалістичний надгробний пам’ятник Тадеушу Івановичу (поле 2), що стоїть біля самого входу, на якому, крім погруддя загиблого, є фігури двох мисливських псів. Собаки, як кажуть, померли від туги на могилі свого господаря. Ще одна надгробний пам’ятник з оригінальною композицією – це фігура на високому постаменті, що прикрашає місце поховання сестер Облочинських * (поле 50, підпис). Дві жінки, обійняті в сестринських обіймах, стоять на палаючій кулі і дивляться на єдиний вихід – у небо. Художник обнадійливо представляє останні моменти життя молодих жінок, які загинули в пожежі в магазині нафти. Також дуже оригінальний надгробок родини Жарских, який, ймовірно, розбудовувався роками – тут ми маємо розбиту колону, символ передчасно скінченного життя, ангела з маковим вінком і натуралістичні труни, і жіночу фігуру, яка молиться.

У другій половині 19 столітті смаки клієнтів почали змінюватися, і класичний стиль, який домінував пів століття, втрачав популярність на користь нових художніх пошуків, зокрема неоготики. У цей період Поль Ойтеле споруджує один з найбільш вражаючих надгробків Личаківському цвинтарі на могилі Самуеля Кирила Стефановича *, архієпископа вірменського обряду. Королівські надгробки з Вавеля послужили натхненням для цього надгробку, де фігура померлого достойника лежить на ложі під пишним балдахіном. Скульптор не уникав модної у другій половині 19 ст стилізації під стиль бароко. Львівська барокова скульптура стояла на дуже високому рівні, і Ойтеле знав її, як свої п’ять пальців – він зробив реставрацію кількох барокових скульптур, зокрема перший львівський світський пам’ятник, присвячений Станіславу Яблоновському (на жаль, він не зберігся до нашого часу).

Ойтеле також зробив надгробний пам’ятник свого наставника Антона Шимзера. Це скромний обеліск на постаменті, прикрашений барельєфом сумної жінки з різьблярським молотком у руці.

Скульптор давав роботу багатьом помічникам і каменярам, що працювали під його керівництвом, іноді лише за рівнем майстерності ми можемо здогадуватися, що фігура, підписана іменем Поля Ойтеле є не на 100% роботою самого майстра.

Через стан здоров’я, близько 1881 року художник, якому було понад 70 років, припинив свою діяльність (за іншими даними, він працював майже до самої смерті). Помер у 1889 р. в притулку для бідних, де провів останні роки свого життя. Його поховали на Стрийському цвинтарі, яке було ліквідоване на початку 20 століття.

*Надгробок відреставровано за кошти Міністерства культури та національної спадщини Польщі

Джерела:

Nicieja S., Ogród snu i pamięci, 2010
Бірюльов Ю., Львівска скульптура, Lwów 2015
Łoza K., Charczuk Ch., Cmentarz Łyczakowski, 2016

Інформація про ваші дані.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem” lub przycisku ”x”.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „rozumiem”.

Szanowni Państwo,
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W celu dalszego świadczenia Państwu usług za pośrednictwem serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, chcielibyśmy Państwa poinformować o przetwarzaniu danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakie dane przetwarzamy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, w tym zapisywane w plikach cookies.

Kto jest Administratorem Państwa danych?
Administratorem bazy danych jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, z siedzibą w Warszawie (02-703) przy ul. Bukowińskiej 22/203, wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem KRS 0000439624, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 5213639823.

W jakim celu chcemy przetwarzać Państwa dane?
Dopasowujemy treści wyświetlane na naszych stronach do indywidualnych gustów i potrzeb oraz ciągle doskonalimy jakość oferowanych usług, korzystając z analiz Państwa danych.Przetwarzamy dane Użytkowników w celu analityki ruchu w serwisie, źródeł dotarcia, czasu spędzonego na stronie i tym podobnych aby móc stale poprawiać jakość serwisu. Przetwarzanie danych umożliwia nam zwiększenie bezpieczeństwa usług świadczonych za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (np. wykrywamy osoby łamiące regulamin Serwisu, zagrażające innym Użytkownikom, boty). Przetwarzamy dane Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w celu umożliwienia korzystania z serwisu (zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności).

Jak długo będziemy przetwarzać Państwa dane?
Dane przetwarzamy od momentu udzielenia odpowiedniej zgody do momentu jej odwołania / żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych / żądania usunięcia przetwarzania danych osobowych przez ich właściciela. Dane zbierane w ramach profilowania przetwarzamy od momentu rozpoczęcia korzystania z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (wejścia na naszą stronę) do momentu wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.

Czy możemy przekazywać dane?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazuje Państwa dane jedynie podmiotom przetwarzającym je na jego zlecenie i będącym jego podwykonawcami (np. firmom programistycznym) oraz na żądanie podmiotów uprawnionych do ich uzyskania na podstawie obowiązującego prawa (np. sądom). Państwa dane nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy ani udostępniane organizacjom międzynarodowym, z wyjątkiem powierzenia przetwarzania, w niektórych przypadkach, naszym zaufanym partnerom wymienionym w Polityce Prywatności.

Do kogo można się zwrócić po dalsze informacje odnośnie przetwarzanych przez nas danych?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących danych osobowych prosimy pisać do naszego Inspektora Danych Osobowych, iod@dziedzictwo.org , ul. Bukowińska 22/203, 02-703 Warszawa, Polska.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zgoda może zostać cofnięta poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Danych Osobowych (adres iod@dziedzictwo.org) z adresu, którego zgoda dotyczy. Mają Państwo również prawo wniesienia skargi do GIODO w wypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Dalsze informacje znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przetwarza Państwa dane na podstawie prawnej zgodnej z obowiązującymi przepisami. Podstawą prawną przetwarzania danych w celu świadczenia usług dla Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest umowa (określona Regulaminem). Fundacja Dziedzictwa Kulturowego musi korzystać z danych Użytkowników w celu realizacji usług Serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Działania te obejmują również rozwój serwisu, lepsze dopasowanie wyświetlanych treści do indywidualnych preferencji Użytkowników, dokonywanie analiz w celu doskonalenia świadczonych usług oraz mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo.
Podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest tzw. uzasadniony interes administratora zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. F RODO.
Podstawą prawną przetwarzania danych w celach marketingowych podmiotów trzecich odbywa się na podstawie odrębnej dobrowolnej zgody.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe zapisywane na komputerze Użytkownika, identyfikujące go w sposób potrzebny do umożliwienia niektórych operacji. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.