Юліан Марковський (1846-1903) був одним із найбільш впізнаваних львівських скульпторів другої половини 19 століття. Він працював у напрямку пізнього романтизму та реалізму.

Вже сама біографія Марковського дуже цікава. Родинні зв’язки пов’язували його зі славнозвісною династією львівських каменярів – Шимзерів. Його мати була дочкою класицистичного скульптора німецького походження Яна Шимзера та сестрою Леопольда Шимзера, який прийняв на себе сімейний бізнес свого батька – фірми, яка виконувала різьблення та обробку каменю. Під пильним оком дядька Юліан отримував перші уроки фаху. Однак, перш ніж почати скульптурну діяльність, 17-річний юнак тікає зі Львова, щоб взяти участь у Січневому повстанні. Щоб уникнути репресій, він повертається в Галичину в жіночому вбранні. Він також грає у мандрівному трупі, у тому самому театрі, де дебютувала Гелена Моджеєвська. Після бурхливих років юності Марковський повертається до Львова та до скульптури. Завдяки своїй подрузі дитинства, Ванді Монне, він знайомиться з Парісом Філіппі, який став його наступним учителем і наставником, а також з Артуром Гроттгером, котрому він позував для створення циклу “Полонія”. Завдяки стипендії родини Дідушицьких, Марковський навчається в Академії образотворчих мистецтв у Відні у 1867-68 рр.

Після закінчення навчання художник був призначений керівником каменярської майстерні свого дядька, але швидко, вже в 1870 р., став незалежним, відкривши (разом з Антонієм Кужавою) власну фірму на вул. Пекарській, 83 (нині номер 69), поблизу Личаківського кладовища. Ця майстерня стала конкурентною фірмі Шимзера. Молода компанія боролася з фінансовими проблемами, і лише перемога у конкурсі на надгробок Северина Гощинського * у 1876 році змінило ситуацію . Це дозволило Марковському “вийти у світ” і боротися за власну клієнтуру у Львові. І це художнику, який у перші роки кар’єри не міг дозволити собі навіть на гідне взуття та їжу.

За 25 років своєї діяльності Юліан Марковський виготовив близько 60 надгробків для Личаківського цвинтаря. Він прославився як творець найкрасивіших ангелів на кладовищі, з величезними, розпростертими крилами, ліричними фігурами Мадонни та романтичними жінками у спадаючих шатах. . У першій категорії увагу привертає надгробний пам’ятник Марселія Цемрського *, розташований неподалік від входу на кладовище (поле 3). Ангел, що стоїть на кам’яному постаменті, височіє над усім полем кладовища . Подібний ангел, застиглий у драматичному жесті відчаю, був на пам’ятнику Юзефи (Регіні) Марковської *, на полі 69. Ангел не зберігся до нашого часу, але надгробок із зображенням молодої жінки, що відпочиває на отаманці , її волосся, найдрібніші деталі сукні та постелі робить цей пам’ятник одним з найкрасивіших на Личакові. Ще один ангел, який надовго залишається в пам’яті, знаходиться на надгробку Франциска Ріхтера (поле 9).
Дуже зворушливими є надгробки, на яких художник зобразив померлих людей, зокрема молодих дівчат – Стасі Ванічек та Людвіки Фест.

Юліан Марковський також є автором надгробного пам’ятника генералу Юзефу Сміховському, цікавої композиції з орлом, лавровим та дубовим листям, військовою символікою та надгробок архієпископа Григорія Шимоновича * з реалістично відтвореним портретом ієрарха. Цікаво, що оригінальна голова скульптури зникла у повоєнний час і була замінена невмілою копією. Її віднайшли завдяки зусиллям Фонду культурної спадщини і повернули на своє місце під час реставрації надгробку. Юліан Марковський є також автором цілої серії медальйонів із зображеннями померлих, розміщених на надгробках Личаківського кладовища. Його цвинтарні роботиі епізодично можна зустріти на інших галицьких кладовищах.
На відміну від своїх попередників, Марковський практично не творив для потреб львівської архітектури, але, гуляючи вулицями міста, ми все одно натрапляємо на кілька його робіт: це в основному пам’ятники, що стоять у львівських парках – Яну Кілінському *, Теофілю Вішньовському * та Бартошу Гловацькому * (художник помер під час його виконання, а пам’ятник був завершений Григорієм Кузневичем), статуя Фортуни, що стоїть у холі Галицького ощадної каси (підписана) та інші. Художник також зробив погруддя Адама Міцкевича для міста Чернівці на Буковині. Багато з цих творів було виготовлено безкоштовно, і Марковський також виділяв великі суми на громадські нужди.

У 1888 році Юліан Марковський отримав патент на незалежну каменярську діяльність. Це збіглося зі смертю дядька та отриманням спадщини, що дозволило компанії розвинутися. Відтоді фірма почала називатися “Перша національна фабрика лабрадора, граніту та мармуру”.

Варто зазначити, що Юліан Марковський був також автором дослідження Личаківського цвинтаря, яке містить багато цінної інформації про авторство окремих пам’яток на цвинтарі, у тому числі тих, що вже не існують.

Художник помер на запаленням легенів під час роботи над згаданим пам’ятником Гловацькому. Його поховали на Личаківському кладовищі , а міська влада, ветерани Січневого повстання та натовпи львів’ян провели його в останню путь..

* * Надгробок відреставровано за кошти Міністерства культури та національної спадщини Польщі

Джерела:

Бірюльов Ю., Львівска скульптура, Lwów 2015
Łoza K., Charczuk Ch., Cmentarz Łyczakowski, 2016
Markowski J., Cmentarz Łyczakowski w opisie pomnikowych rysów z cmentarzy lwowskich Władysława W. Ciesielskiego, 1890
Nicieja S. Ogród Snu i pamięci, 2010

Інформація про ваші дані.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem” lub przycisku ”x”.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „rozumiem”.

Szanowni Państwo,
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W celu dalszego świadczenia Państwu usług za pośrednictwem serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, chcielibyśmy Państwa poinformować o przetwarzaniu danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakie dane przetwarzamy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, w tym zapisywane w plikach cookies.

Kto jest Administratorem Państwa danych?
Administratorem bazy danych jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, z siedzibą w Warszawie (02-703) przy ul. Bukowińskiej 22/203, wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem KRS 0000439624, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 5213639823.

W jakim celu chcemy przetwarzać Państwa dane?
Dopasowujemy treści wyświetlane na naszych stronach do indywidualnych gustów i potrzeb oraz ciągle doskonalimy jakość oferowanych usług, korzystając z analiz Państwa danych.Przetwarzamy dane Użytkowników w celu analityki ruchu w serwisie, źródeł dotarcia, czasu spędzonego na stronie i tym podobnych aby móc stale poprawiać jakość serwisu. Przetwarzanie danych umożliwia nam zwiększenie bezpieczeństwa usług świadczonych za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (np. wykrywamy osoby łamiące regulamin Serwisu, zagrażające innym Użytkownikom, boty). Przetwarzamy dane Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w celu umożliwienia korzystania z serwisu (zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności).

Jak długo będziemy przetwarzać Państwa dane?
Dane przetwarzamy od momentu udzielenia odpowiedniej zgody do momentu jej odwołania / żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych / żądania usunięcia przetwarzania danych osobowych przez ich właściciela. Dane zbierane w ramach profilowania przetwarzamy od momentu rozpoczęcia korzystania z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (wejścia na naszą stronę) do momentu wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.

Czy możemy przekazywać dane?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazuje Państwa dane jedynie podmiotom przetwarzającym je na jego zlecenie i będącym jego podwykonawcami (np. firmom programistycznym) oraz na żądanie podmiotów uprawnionych do ich uzyskania na podstawie obowiązującego prawa (np. sądom). Państwa dane nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy ani udostępniane organizacjom międzynarodowym, z wyjątkiem powierzenia przetwarzania, w niektórych przypadkach, naszym zaufanym partnerom wymienionym w Polityce Prywatności.

Do kogo można się zwrócić po dalsze informacje odnośnie przetwarzanych przez nas danych?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących danych osobowych prosimy pisać do naszego Inspektora Danych Osobowych, iod@dziedzictwo.org , ul. Bukowińska 22/203, 02-703 Warszawa, Polska.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zgoda może zostać cofnięta poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Danych Osobowych (adres iod@dziedzictwo.org) z adresu, którego zgoda dotyczy. Mają Państwo również prawo wniesienia skargi do GIODO w wypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Dalsze informacje znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przetwarza Państwa dane na podstawie prawnej zgodnej z obowiązującymi przepisami. Podstawą prawną przetwarzania danych w celu świadczenia usług dla Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest umowa (określona Regulaminem). Fundacja Dziedzictwa Kulturowego musi korzystać z danych Użytkowników w celu realizacji usług Serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Działania te obejmują również rozwój serwisu, lepsze dopasowanie wyświetlanych treści do indywidualnych preferencji Użytkowników, dokonywanie analiz w celu doskonalenia świadczonych usług oraz mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo.
Podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest tzw. uzasadniony interes administratora zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. F RODO.
Podstawą prawną przetwarzania danych w celach marketingowych podmiotów trzecich odbywa się na podstawie odrębnej dobrowolnej zgody.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe zapisywane na komputerze Użytkownika, identyfikujące go w sposób potrzebny do umożliwienia niektórych operacji. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.