Найдавніші надгробки на Личаківському кладовищі, авторство яких встановлено, походять з майстерні Гартмана Вітвера (1774-1825).

Гартман Вітвер, австрієць з Тиролю, навчався мистецтву скульптури у Віденській академії.
Він приїхав до Львова близько 1800 року юнаком, який щойно закінчив навчання, на початку свого мистецького шляху.
Майстерня Вітвера, яка знаходилась на початку вул. Личаківської (сьогодні його ім’ям названа сусідня вулиця), діяла переважно для потреб львівської архітектури. Хоча будівельний рух у Львові на той час був не дуже інтенсивним, з’являлися нові інвестиції, як правило,робили їх заможні люди – місцеві аристократи, які намагалася знайти своє місце в новій реальності австрійської анексії, а також прибульці з Австрії, які приїхали освоювати нові території, приєднані імперією Габсбургів. Саме вони привозили з собою подих великого світу та нової моди, в тому числі і на класицистичний стиль. Місцеві скульптори, хоч і талановиті, ще не встигли з ним познайомитися та застосувати. Цю прогалину заповнив Гартман Вітвер.

Найвідомішими скульптурами Гартмана Вітвера є чотири кам’яні фігури античних богів, що прикрашали криниці на Ринковій площі, замовлені муніципалітетом у 1810-14 роках. Барельєфи Вітвера також прикрашають кам’яницю Піллерів (місце знаходження знаменитої друкарні, підписана) на вул. Личаківській, кам’яницю Гауснера (місце знаходження Банківського дому Гауснер і Віолланд) на перетині проспекту Свободи та вул. Коперника, кам’яницю Матіаса Бауера, німецького поселенця, торговця вином, батька австрійського фельдмаршала на вул. Шевській, а також будинки за адресою вул. Вірменська 21 і 23 (Сатурн із сонячним годинником на відомому “Будинку пір року”).

Від початку свого перебування у Львові Гартман Вітвер також брав замовлення на надгробки та епітафії. Один із них розташований біля входу у вівтарну частину Латинської катедри. Це пам’ятна епітафія Катерини Яблоновської, з дому Оссолінської (тещі Юзефа Максиміліана Оссолінського, засновника Оссолінеум), похованої на Личаківському цвинтарі (надгробок не зберігся). Епітафію виконано в 1805-1806 рр., вона варта особливої уваги, адже це єдина відома робота художника, виконана з мармуру, матеріалу, який дозволяє повною мірою оцінити майстерність скульптора у його ремеслі. Зручне розташування епітафії дозволяє максимально наблизитися до неї і помилуватися деталями скульптур. Пам’ятник складається з чорного мармурового цоколя з написом та контрастних яскравих скульптур: вази та двох плачок (можливо, це портрети фундаторів епітафії – дочок померлої). На щиті біля ніг однієї з них є чіткий підпис художника: Hartmann Witwer Akademischer Bildhauer fecit, який в той самий час був своєрідною рекламою його майстерні. Не дивно, що незабаром з’явилося багато охочих замовників до таких творів. Надгробки з подібною композицією, але зроблені з каменю, можна знайти на Личаківському цвинтарі: це, серед іншого, надгробки Шабінгерів 1808 р. (неповний – ваза на постаменті та фігура дитини відсутні) чи Юліани Шрангер 1809 р. (підписаний), збережені на полі 10. Скульптури Вітвера також прикрашають вхід до найстарішої цвинтарної каплиці на Личакові – каплиці Дунін- Борковського. З майстерні Вітвера вийшла також невелика фігура св. Станіслава, розміщена на надгробку Станіслава Новицького, поручника польської армії, який загинув молодим (поле 7). Дослідження показують, що Вітвер залишив щонайменше з десяток надгробків свого авторства на Личаківському цвинтарі, але не всі з них збереглися до наших часів.

Слава художника сягнула далеко за межі міста, яке він обрав місцем свого життя і творчості, про що свідчать надгробки на кладовищах у Білявинцях коло Бучача (йому приписується надгробний пам’ятник Констанції Бельської) та Бурштина (надгробний пам’ятник Йоанни фон Ріттерсвальд), в костелі Нового Мілятина (пам’ятник Антоніни Раціборської, підписаний), навіть у Чернівцях (надгробний пам’ятник Гертруді Абрахамович) та в Будапешті (надгробний пам’ятник львівському купцю Йосифу Тімі, який раптово помер у дорозі). Красу та високий художній рівень останньої вже оцінили сучасники, і автор путівника по Буді, виданого в 1822 році, писав:
«З великою чутливістю художник зміг представити прекрасну постать згорьованої вдови, яка з розпущеним волоссям нахиляється до надгробку, підтримуючи голову лівою рукою. Приємні риси обличчя демонструють глибокий, тихий біль у серці, а відкриті уста хочуть ніби висловити його голосно. З подібною артистичністю зображена заплакана донька, що сидить на п’єдесталі. Урна на пам’ятнику з відповідним рельєфом увінчує твір з особливою вишуканістю. Чудовий, у повному розумінні вишуканий витвір мистецтва, який увічнив у цьому місті скорботну, вдячну дружину та академічного скульптора Гартмана Вітвера ”.
На жаль, пам’ятник не зберігся до наших часів.

Ймовірно, останньою, незавершеною (скульптуру закінчив Антоній Шимзер) роботою художника став надгробок Амалії Голембської (поле 10), який зображує вдівця з дітьми, що оплакує свою молоду померлу дружину. Над надгробком Вітвер працював у 1825 році. В тому ж році скульптор помер від тифу, залишивши дружину та сина. Місце його поховання залишається невідомим.

Одна з наукових гіпотез говорить, що Гартман Вітвер приїхав до Львова не один, а зі своїм молодшим (або близнюком) братом Йоганом Михайлом, який був не менш талановитим, про що свідчить перша премія в класі скульптури, отримана наприкінці навчання у Відні. Він теж ймовірно створив сім’ю у Львові, працював з братом у спільній майстерні близько 10 років і помер в 1811 році. Дотепер не вдалося визначити авторство жодного з його творів.

Джерела:

Nicieja S., Ogród snu i pamięci, 2010
Interaktywny Lwów https://lia.lvivcenter.org/ (dostęp 21.09.2020)
M. J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego https://www.sejm-wielki.pl/b/8.190.215 (dostęp 21.09.2020)
Arkadiusz Dobrzyniecki, Nieznany rysunek, źródło do działalności rzeźbiarskiej klasycystycznego lwowskiego rzeźbiarza Hartmanna Witwera, Czasopismo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z. 29
Боднар Павло, До проблеми ідентичності львівської скульптури авторства Гартмана Вітвера у контексті нових документальних знахідок, Вісник Львівської національної академії мистецтв. Вип. 31

Інформація про ваші дані.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem” lub przycisku ”x”.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „rozumiem”.

Szanowni Państwo,
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W celu dalszego świadczenia Państwu usług za pośrednictwem serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, chcielibyśmy Państwa poinformować o przetwarzaniu danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakie dane przetwarzamy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, w tym zapisywane w plikach cookies.

Kto jest Administratorem Państwa danych?
Administratorem bazy danych jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, z siedzibą w Warszawie (02-703) przy ul. Bukowińskiej 22/203, wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem KRS 0000439624, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 5213639823.

W jakim celu chcemy przetwarzać Państwa dane?
Dopasowujemy treści wyświetlane na naszych stronach do indywidualnych gustów i potrzeb oraz ciągle doskonalimy jakość oferowanych usług, korzystając z analiz Państwa danych.Przetwarzamy dane Użytkowników w celu analityki ruchu w serwisie, źródeł dotarcia, czasu spędzonego na stronie i tym podobnych aby móc stale poprawiać jakość serwisu. Przetwarzanie danych umożliwia nam zwiększenie bezpieczeństwa usług świadczonych za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (np. wykrywamy osoby łamiące regulamin Serwisu, zagrażające innym Użytkownikom, boty). Przetwarzamy dane Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w celu umożliwienia korzystania z serwisu (zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności).

Jak długo będziemy przetwarzać Państwa dane?
Dane przetwarzamy od momentu udzielenia odpowiedniej zgody do momentu jej odwołania / żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych / żądania usunięcia przetwarzania danych osobowych przez ich właściciela. Dane zbierane w ramach profilowania przetwarzamy od momentu rozpoczęcia korzystania z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (wejścia na naszą stronę) do momentu wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.

Czy możemy przekazywać dane?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazuje Państwa dane jedynie podmiotom przetwarzającym je na jego zlecenie i będącym jego podwykonawcami (np. firmom programistycznym) oraz na żądanie podmiotów uprawnionych do ich uzyskania na podstawie obowiązującego prawa (np. sądom). Państwa dane nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy ani udostępniane organizacjom międzynarodowym, z wyjątkiem powierzenia przetwarzania, w niektórych przypadkach, naszym zaufanym partnerom wymienionym w Polityce Prywatności.

Do kogo można się zwrócić po dalsze informacje odnośnie przetwarzanych przez nas danych?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących danych osobowych prosimy pisać do naszego Inspektora Danych Osobowych, iod@dziedzictwo.org , ul. Bukowińska 22/203, 02-703 Warszawa, Polska.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zgoda może zostać cofnięta poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Danych Osobowych (adres iod@dziedzictwo.org) z adresu, którego zgoda dotyczy. Mają Państwo również prawo wniesienia skargi do GIODO w wypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Dalsze informacje znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przetwarza Państwa dane na podstawie prawnej zgodnej z obowiązującymi przepisami. Podstawą prawną przetwarzania danych w celu świadczenia usług dla Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest umowa (określona Regulaminem). Fundacja Dziedzictwa Kulturowego musi korzystać z danych Użytkowników w celu realizacji usług Serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Działania te obejmują również rozwój serwisu, lepsze dopasowanie wyświetlanych treści do indywidualnych preferencji Użytkowników, dokonywanie analiz w celu doskonalenia świadczonych usług oraz mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo.
Podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest tzw. uzasadniony interes administratora zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. F RODO.
Podstawą prawną przetwarzania danych w celach marketingowych podmiotów trzecich odbywa się na podstawie odrębnej dobrowolnej zgody.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe zapisywane na komputerze Użytkownika, identyfikujące go w sposób potrzebny do umożliwienia niektórych operacji. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.