Григорій (Гжегож) Кузневич

Цікавим скульптором був Григорій (Гжегож) Кузневич (1871-1948), творчість якого припадає на рубіж 19-20 ст. На жаль, його роботи були значною мірою знищені після Другої світової війни в результаті діяльності комуністичної влади. Трагічною була і доля самого художника.

Кузневич народився у Старому Брусно поблизу Любачева, який славився як місцевий центр народної скульптури та каменярства. Він виріс без батька, був сьомою дитиною в родині. Вперше його талант помітив львівський архітектор Юліан Захарєвич, завдяки якому художник закінчив Львівську художньо-промислову школу (у Львові на той час не було Академії образотворчих мистецтв). Він також навчався у Юліана Марковського у його майстерні та допомагав художникові в роботі над пам’ятниками, які згодом були встановлені у львівських парках (пам’ятник Кілінському та Вишньовському). Також під наглядом майстра він підготував чотири алегоричні фігури для Палацу мистецтв для Крайової виставки в 1894 році (не збереглися). Завдяки стипендії Крайового управління (Галицька влада) він мав можливість продовжити навчання в Королівській академії мистецтв у Римі, де він потрапив до майстерні видатного італійського скульптора Етторе Феррарі та … поляка Теодора Ригера, автора краківського пам’ятника Міцкевичу. Він також витратив час навчання на подорожі – він відвідав Грецію, Єгипет і навіть Дамаск та Єрусалим. Також Кузневич отримав матеріальну підтримку від митрополита Шептицького.

Повернувшись до Львова, він перебрав майстерню покійного Марковського, також закінчив останню роботу майстра – пам’ятник Бартошу Гловацькому (підписаний). У 1901-02 рр. разом з іншими скульпторами працював над оздобленням фасаду Промислового музею (статуї були знищені радянською владою після війни, як і його скульптура з колекції музею). Кузневич також вирізьбив алегоричну композицію на куполі головного вокзалу. Також брав активну участь в житті української громади, виконуючи роботи для громадських та культурних товариств (серед інших, збереглись твори для Музичного товариства), а також для церков.

П’ятирічне перебування в США (1907-12) плідно закінчилося низкою робіт, створених головним чином на замовлення української діаспори в Америці (включаючи інтер’єр греко-католицької церкви у Філадельфії). За цей період митець двічі брав участь у конкурсі на пам’ятник Шевченку в Києві, та, на жаль, роботи не прибули вчасно з Америки і не були враховані журі. Один з його проектів дуже нагадує композицію пам’ятника Міцкевичу в Кракові.

Серед робіт, що митець виконав на Личаківському кладовищі, заслуговують на увагу незвичної форми надгробки Станіслава Щепановського, промисловця та громадського активіста, з погруддям померлого, представленим на тлі потужних валунів, складених у піраміду; та Гіларія Еліясевича, керівника львівської пожежної частини, який загинув під час виконання службових обов’язків, із фігурою хлопчика, що падає без сил до ніг величної фігури загиблого.

Роботи Кузневича можна побачити також у Стрию (Народний дім, на кладовищі), Сокалі (церква св. Петра і Павла, Ощадна каса).

Під час Першої світової війни Кузневич полишає Галичину разом з російською армією. Деякий час він жив у Києві, потім в Одесі, заробляючи гроші як … годинниковий майстер. У 1919 році повернувся до рідного села. Він відхилив пропозиції праці в Кракові та Познані, можливо, не змігши змиритися з втратою своєї мрії про незалежну Україну.

Кузневич зайнявся господарством, каменярством, громадською та педагогічною роботою, а згодом – живописом.
Виняток становив створений в той час майстерний
пам’ятник воїнам, загиблим у польсько-українській війні в Горинець-Здрою, відомий як “Пам’ятник Свободи” * (1928, підписаний). Пам’ятник був зруйнований під час Другої світової війни і ще раз після війни. Відновлено в 2017 році. Також зберігся один надгробок, зроблений художником на цвинтарі в Щуткові.

Цікавою пам’яткою цього періоду є сім поліхромій, зроблених в 1936-37 роках у церкві в Цешанові біля Любачова (довгі роки залишаються у пошкодженому виді, нині Концертно-виставковий центр). Художник надав Евангелістам риси греко-католицьких єпископів – Шептицького та Коциловського, а у святому Луці, покровителю художників, зобразив себе.

У 1947 році художник був примусово переміщений з батьківщини в рамках обміну населенням між Польщею та СРСР. Помер у 1948 р. в маленькому містечку поблизу Львова, де останні місяці провів під опікою онучок. Його поховали на місцевому кладовищі.

*Об’єкт відреставровано за кошти Міністерства культури та національної спадщини Польщі.

Джерела:
Бірюльов Ю., Львівська скульптура, Lwów 2015
Григорій Кузневич. Шлях тріумфу і забуття. Зустріч зі Степаном Пахолком – Zaxid.net
https://zaxid.net/grigoriy_kuznevich_shlyah_triuяmfu_i_zabuttya_n1316867 (доступ 2.10.2020)
Horyniec-Zdrój: Pomnik Wolności odzyskał dawny blask – Elubaczow.com https://elubaczow.com/2017/04/28/horyniec-zdroj-pomnik-wolnosci-odzyskal-dawny-blask-zdjecia/ (доступ 2.10.2020)
Grzegorz Kuźniewicz był nadzieją polskiego rzeźbiarstwa. – Ziemialubaczowska.pl https://ziemialubaczowska.pl/grzegorz-kuzniewicz-byl-nadzieja-polskiego-rzezbiarstwa/ (доступ 2.10.2020)

Інформація про ваші дані.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „Rozumiem” lub przycisku ”x”.

Prosimy o potwierdzenie zapoznania się z poniższymi informacjami poprzez kliknięcie przycisku „rozumiem”.

Szanowni Państwo,
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W celu dalszego świadczenia Państwu usług za pośrednictwem serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, chcielibyśmy Państwa poinformować o przetwarzaniu danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

Jakie dane przetwarzamy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, w tym zapisywane w plikach cookies.

Kto jest Administratorem Państwa danych?
Administratorem bazy danych jest Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, z siedzibą w Warszawie (02-703) przy ul. Bukowińskiej 22/203, wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem KRS 0000439624, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, NIP 5213639823.

W jakim celu chcemy przetwarzać Państwa dane?
Dopasowujemy treści wyświetlane na naszych stronach do indywidualnych gustów i potrzeb oraz ciągle doskonalimy jakość oferowanych usług, korzystając z analiz Państwa danych.Przetwarzamy dane Użytkowników w celu analityki ruchu w serwisie, źródeł dotarcia, czasu spędzonego na stronie i tym podobnych aby móc stale poprawiać jakość serwisu. Przetwarzanie danych umożliwia nam zwiększenie bezpieczeństwa usług świadczonych za pośrednictwem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (np. wykrywamy osoby łamiące regulamin Serwisu, zagrażające innym Użytkownikom, boty). Przetwarzamy dane Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego w celu umożliwienia korzystania z serwisu (zgodnie z Regulaminem i Polityką Prywatności).

Jak długo będziemy przetwarzać Państwa dane?
Dane przetwarzamy od momentu udzielenia odpowiedniej zgody do momentu jej odwołania / żądania zaprzestania przetwarzania danych osobowych / żądania usunięcia przetwarzania danych osobowych przez ich właściciela. Dane zbierane w ramach profilowania przetwarzamy od momentu rozpoczęcia korzystania z serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego (wejścia na naszą stronę) do momentu wyrażenia sprzeciwu wobec profilowania.

Czy możemy przekazywać dane?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przekazuje Państwa dane jedynie podmiotom przetwarzającym je na jego zlecenie i będącym jego podwykonawcami (np. firmom programistycznym) oraz na żądanie podmiotów uprawnionych do ich uzyskania na podstawie obowiązującego prawa (np. sądom). Państwa dane nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy ani udostępniane organizacjom międzynarodowym, z wyjątkiem powierzenia przetwarzania, w niektórych przypadkach, naszym zaufanym partnerom wymienionym w Polityce Prywatności.

Do kogo można się zwrócić po dalsze informacje odnośnie przetwarzanych przez nas danych?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących danych osobowych prosimy pisać do naszego Inspektora Danych Osobowych, iod@dziedzictwo.org , ul. Bukowińska 22/203, 02-703 Warszawa, Polska.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Zgoda może zostać cofnięta poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres naszego Inspektora Danych Osobowych (adres iod@dziedzictwo.org) z adresu, którego zgoda dotyczy. Mają Państwo również prawo wniesienia skargi do GIODO w wypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Dalsze informacje znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego przetwarza Państwa dane na podstawie prawnej zgodnej z obowiązującymi przepisami. Podstawą prawną przetwarzania danych w celu świadczenia usług dla Użytkowników Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest umowa (określona Regulaminem). Fundacja Dziedzictwa Kulturowego musi korzystać z danych Użytkowników w celu realizacji usług Serwisu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Działania te obejmują również rozwój serwisu, lepsze dopasowanie wyświetlanych treści do indywidualnych preferencji Użytkowników, dokonywanie analiz w celu doskonalenia świadczonych usług oraz mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo.
Podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego jest tzw. uzasadniony interes administratora zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. F RODO.
Podstawą prawną przetwarzania danych w celach marketingowych podmiotów trzecich odbywa się na podstawie odrębnej dobrowolnej zgody.

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe zapisywane na komputerze Użytkownika, identyfikujące go w sposób potrzebny do umożliwienia niektórych operacji. Ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.